25 Nisan 2023

Türkiye’de Toplum-Siyaset-Devlet İlişkisine Bakmak

Türkiye’de Toplum-Siyaset-Devlet İlişkisine Bakmak

Deprem, Göç, Demokrasi, Milliyetçilik, Kürt sorunu
EVREN BALTA & HATEM ETE

“Türkiye’de Toplum-Siyaset-Devlet İlişkisine Bakmak” başlıklı rapor, 21-26 Mart 2023 tarihleri arasında, tüm illerden rassal olarak seçilen 2.346 katılımcı ile gerçekleştirilen saha araştırması bulgularının yorumlanmasından oluşmaktadır.

Türkiye, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. Yılında kendi tarihinin en önemli seçimlerinden birine hazırlanıyor. Ankara Enstitüsü olarak, kamuoyunun seçmen tercihlerindeki son duruma odaklandığı bir zaman diliminde, seçmenlerin kararını etkileyen temel siyasal ve toplumsal dinamikleri çözümlemeye yönelik daha ayrıntılı bir araştırma yapmayı anlamlı bulduk. Bu çerçevede, toplumun Maraş depremi ve Suriyeli mülteciler gibi daha güncel gelişmelerin yanı sıra demokrasi, milliyetçilik ve Kürt sorunu gibi daha tarihsel ve yapısal başlıklara yönelik algı ve tutumlarını açığa çıkarmaya çalıştık.

PANORAMATR’nin saha çalışmasını gerçekleştirdiği araştırmayı, Prof. Dr. Evren Balta ve Doç. Dr. Hatem Ete yorumladı.

Araştırmanın ve raporun, siyasal tercihlerin arka planındaki karmaşık siyasal ve toplumsal dinamiklerin daha doğru anlaşılmasına katkıda bulunacağını umuyoruz.

RAPORLAR
About EVREN BALTA & HATEM ETE
SWITCH THE LANGUAGE


WHO WE ARE

The Ankara Institute is located in Ankara, Turkey. Our teams include academics, former members of the parliament, senior advisers to the Turkish prime ministers and ministers, analysts from prominent think-tanks, NGO directors, and media professionals with many years of experience. We do have extensive experience of working and partnering with leading global think-tanks, NGOs, international organizations, and governmental institutions.