9 Mayıs 2023

14 Mayıs 2023 Seçimleri: İhtimaller, Kampanyalar, Öngörüler

14 Mayıs 2023 Seçimleri: İhtimaller, Kampanyalar, Öngörüler

SEDA DEMİRALP

Türkiye 14 Mayıs 2023 tarihinde tarihi bir seçime gidecek. Seçmen, iktidardaki Cumhur İttifakı ve başa baş yarıştığı Millet İttifakı arasında bir kader seçimi yapacak. Seçimlerin sonucu, Türkiye’nin gerek siyasi gerekse ekonomik anlamda geleceğini tayin edecek. Öyle ki, yalnız yurt içinde değil, tüm dünyada Türkiye seçimlerine yoğun bir ilgi var. Pek çok uluslararası medya kuruluşu 2023 yılının en önemli seçimlerinin Türkiye seçimleri olacağını ilan etti bile.

Bu raporda, öncelikle 14 Mayıs seçimlerinin ülke içinde ve dışında neden bu denli ilgi gördüğü konusu etraflıca ele alınıyor. Daha sonra seçimlere damgasını vuran “ittifak siyaseti” olgusunun ortaya çıkışı ve 2023 seçimlerine etkisi değerlendiriliyor. Ardından iktidar ve muhalefet kampanyaları gerek amaç ve stratejileri gerekse avantaj ve dezavantajları açısından karşılaştırılıyor. Rapor, iktidar ve muhalefetin seçmene nasıl bir Türkiye vadettiği ve 14 Mayıs sonrası gerçekleşmesi muhtemel senaryoların değerlendirilmesiyle sonlanıyor.

RAPORLAR
About SEDA DEMİRALP
SWITCH THE LANGUAGE


WHO WE ARE

The Ankara Institute is located in Ankara, Turkey. Our teams include academics, former members of the parliament, senior advisers to the Turkish prime ministers and ministers, analysts from prominent think-tanks, NGO directors, and media professionals with many years of experience. We do have extensive experience of working and partnering with leading global think-tanks, NGOs, international organizations, and governmental institutions.