25 Mayıs 2024

Yerel Seçim Başarısı CHP’de Değişimin Başlangıcı mı?

Yerel Seçim Başarısı CHP’de Değişimin Başlangıcı mı?

BEKİR AĞIRDIR

Yerel seçimlerin tabeladaki sonuçlarına bakılınca CHP’nin sansasyonel bir başarısı olduğu görülüyor. CHP bunu nasıl başardı? Adaylar mı doğruydu, yerel seçim kampanyası mı çok başarılıydı? CHP örgütü mü dirilmişti yoksa? Lider değişikliği mi başarıyı üretti yoksa Özgür Özel mi ya da Ekrem İmamoğlu dinamizmi mi?

Toz duman dışından bakılınca biraz daha farklı bir durum var kanımca. Belki de toplumsal vicdan harekete geçti. Yerel seçim sonuçları seçmenin siyasette aradığı ve partilerin, liderlerin yaptıklarından ötede oluşturduğu yeni bir dengeyi gösterdi.

Aslında 31 Mart 2024 akşamı karşımıza çıkan siyasal manzaranın ve o meşhur renkli haritanın 14 Mayıs genel seçimleri akşamı oluşması beklenirdi. Seçmenin gündelik hayatın dertlerinden merkezileşmeye, keyfileşmeye, adaletsizliğe, hukuksuzluğa tepkisinin emareleri de bolca vardı. Kılıçdaroğlu ve Akşener ikilisi mucizeyi gerçekleştirip kaybetmeyi başarınca başka bir tablo oluşmuştu. Bu nedenle karşılaştığımız tablo esas itibariyle ertelenmiş ve gecikmiş bir tabloydu. Doğal gidişattan sapma bu seçimde değil 14 Mayıs’ta gerçekleşmişti aslında.

Sayısal sonuçların ilk olarak gösterdiği, CHP için oldukça büyük bir başarı hikayesinin gerçekleşmesidir. Peki bu başarı CHP’de değişimin başlangıcı olabilir mi? Araştırmacı-Yazar Bekir Ağırdır Ankara Enstitüsü için yazdığı raporda bu sorunun cevabını arıyor.

RAPORLAR
About BEKİR AĞIRDIR
SWITCH THE LANGUAGE


WHO WE ARE

The Ankara Institute is located in Ankara, Turkey. Our teams include academics, former members of the parliament, senior advisers to the Turkish prime ministers and ministers, analysts from prominent think-tanks, NGO directors, and media professionals with many years of experience. We do have extensive experience of working and partnering with leading global think-tanks, NGOs, international organizations, and governmental institutions.