17 Mayıs 2022

Türkiye’nin Parlamenter Sistem Tecrübesi

Türkiye’nin Parlamenter Sistem Tecrübesi

ERGUN ÖZBUDUN

Türkiye uzunca bir süredir sistem tartışması yürütüyor ve öyle anlaşılıyor ki bu konudaki tartışma ve arayış, siyaseti önümüzdeki birkaç yıl yoğun bir şekilde etkilemeye ve biçimlendirmeye devam edecek.  

Türkiye’de parlamenter sistem, sık sık kesintilere uğrasa da 150 yıllık (1876-2017) bir geçmişe sahip. Öte yandan ne 150 yıl süren bu parlamenter sistem deneyimi ne de son 5 yıldır tecrübe edilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi (veya yaygın kullanımıyla başkanlık sistemi) siyasette ve toplumda genel bir memnuniyet üretebilmiş durumda.

Haziran 2023’te yapılması öngörülen seçimlerin sonucuna göre, yoğunluğu ve süresi değişse bile, her halükârda sistem tartışmasının kısa vadede Türkiye siyasetinin en önemli başlığı olacağını öngörmek mümkün.

Bu durumu göz önünde bulundurarak, karar alıcılara ve kamuoyuna akademik bilgi temelli katkı sağlamak ve tartışmaların siyasi keskinliğini esneterek diyalog ve müzakere zeminini genişletmek üzere kapsamlı bir program hazırlamış bulunuyoruz.

Bu program çerçevesinde, Ankara Enstitüsü ve CATS olarak, 2022 boyunca, sistem arayışına katkı sunacak 10 akademik analiz yayınlamayı, etkili bir sistem tartışması sağlayacağını öngördüğümüz paydaşların katılımıyla 2 çalıştay düzenlemeyi ve toplumun sistem ile ilgili kanaatlerini öğrenmek üzere detaylı bir kamuoyu araştırması yapmayı planlıyoruz.

Prof. Dr. Ergun Özbudun’un Türkiye’nin 150 yıllık parlamenter sistem tecrübesini değerlendirdiği elinizdeki çalışma, 10 rapordan oluşacak akademik katkının ilk örneğini oluşturmaktadır.

RAPORA BURADAN ERİŞEBİLİRSİNİZ.

RAPORLAR
About ERGUN ÖZBUDUN
SWITCH THE LANGUAGE


WHO WE ARE

The Ankara Institute is located in Ankara, Turkey. Our teams include academics, former members of the parliament, senior advisers to the Turkish prime ministers and ministers, analysts from prominent think-tanks, NGO directors, and media professionals with many years of experience. We do have extensive experience of working and partnering with leading global think-tanks, NGOs, international organizations, and governmental institutions.